Ale

Thealoz Duo 10 ml

Suojaavat, kostuttavat ja voitelevat silmätipat keskivaikean tai vaikean kuivasilmäisyyden hoitoon. Säilytysaineeton.

Pakkauskoko:
10 ml
Markkinoija:
Théa Nordic AB
Tuotetta varastossa
Tarjoushinta 14,90 € Normaalihinta 16,98 €
1 490,00 € / l

THEALOZ® DUO on kaksivaikutteinen silmätippa, joka vähentää kuivasilmäisyyden oireita ja korjaa sen mahdollisesti aiheuttamia vaurioita. THEALOZ® DUO on tarkoitettu keskivaikean ja vaikean kuivasilmäisyyden hoitoon. Se on hypotoninen, fosfaatiton ja täysin säilytysaineeton valmiste. THEALOZ® DUO on uudenlainen tapa hoitaa kuivia silmiä: se on ainoa kuivasilmävalmiste, joka suojaa silmän epiteelisoluja ja lisää kyynelkalvon paksuutta.

THEALOZ® DUO on yhdistelmä synteettistä trehaloosia ja hyaluronihappoa. Trehaloosi on lukuisista kasveista löytyvä molekyyli, joka ylläpitää solujen kosteutta. Sitä käytetään useissa lääkkeissä – nyt myös silmätipoissa. Hyaluronihappo on voiteleva ja kosteuttava aine, joka löytyy mm Hyabakista.

THEALOZ® DUO on Théan kehittämässä ABAK® -pullossa. Pullon ansiosta liuos säilyy steriilinä ennen avaamista ja myös avaamisen jälkeen.

1 tippa kumpaankin silmään 4-6 kertaa vuorokaudessa.

THEALOZ® DUO silmätippoja voi käyttää piilolinssien kanssa.

Trehaloosi 3 g, Natriumhyaluronaatti  0,15 g, Natriumkloridi, trometamoli, kloorivetyhappo, injektionesteisiin käytettävä vesi

Liuos säilyy avattuna 3 kuukautta ja se ei sisällä lainkaan säilytysainetta.

Yhdestä pullosta saadaan 300 tippaa liuosta.